Our network

OFTC Summer 2014 Scholar Lists Announced | Schools

Title (Max 100 Characters)

OFTC Summer 2014 Scholar Lists Announced
Schools
OFTC Summer 2014 Scholar Lists Announced


Dr. Lloyd Horadan, President of Oconee Fall Line Technical College, is pleased to announce the 86 students on the President’s List and 314 students on the Dean’s List for the 2014 summer term.

To be eligible for the President's List, the student must maintain a GPA of 3.5 or higher with a course load of at least 12 credit hours during the semester. To be eligible for the Dean's List, the student must maintain a GPA of 3.0 with a course load of at least 7 credit hours during the semester.  



President’s List Students for:

Bleckley County:  Steven Bates, Harold Bozeman, Kenneth Dent, Malinda Floyd, Shellie Huff, Erika Jenkins, Dennis Kirkpatrick, Stacy Maddox, Shirley Mayne, Sandra Staples, Beverly Tharpe, Linsey Wyatt

Dodge County:  Robin Cook, Danny Edge, Diesha Floyd Roberson, Alicia Guyton, Courtney Snelgrove, Jessica Spires, Jhirmany Walker, Keithia Walker, William Whiggum

Hancock County:  Kendra Lundy

Jefferson County:  Latonya Alexander, Annie Bell, Georgena Burton, Earline Davis, Donnie Evans, Tyrice Hicks, Janice Murphy

Johnson County:  Freddie Armstrong, William Lumley, Leigh Martin, Shemar Steward

Laurens County:  Darryl Carter, Brandie Crabb, Alecia Crafton, Rebecca Davis, Sheila Davis, Teanna Eagle, Charli Foskey, Felicia Graham, Russell Graham, Shakita Green, Terry Hill, Willie Lattimore, Patrick Lawrence, Joseph Legg, Alexis Lewis, Mitchell Mackey, Jessica Mathis, Brandon McAllister, Steven Miller, Bethany Mimbs, Antawon Pauldo, Ulysses Rhyne, Terria Rosser, Lashundra Rozier, Tabitha Sewell, Spencer Smith, Taharqa Smith, Khristen Stewart, Marquise Taylor, Whitney Taylor, Jerica Thomas, Terica Tinsley, Felippe Tucker, Marli Tucker, Pamela Wilkins, Paul Williams, Starri Williams

Telfair County:  Candace Blankenship, Crystal Daniel, Christy Dykes, Nicole Haynes, Sean Isom, Remington Ricks

Treutlen County:  Lacey Phillips

Twiggs County:  Quanotta Brown, Kathryn Jobin, Joann Shine

Warren County:  Deanna Edwards

Washington County:  Rokieshia Brawner, Synmone Harris, Miriam Holtzclaw, Alvin James, Joey Reece




Dean’s List Students for:

Baldwin County:  Lakeith Coates, Callie Hobbs, Shiquita Hurst, Alexis Smith

Bibb County:  Zackary Bloodworth

Bleckley County:  Pamela Allen, James Berry, Ashley Bond, David Clark, Lesley Darsey, Dana Davison, Dalton Floyd, Joshua Floyd, Mathew Fowler, Tanya Girtman, Willie Harris, Kaylin Jones, Joshua Kester, Benjamin Lucas, Brittany Peace, Billy Powell, Mary Powell, Alnieska Shine, Cary Taylor, Corey Thigpen, Samuel Wynne

Burke County:  Cindy Sauls

Columbia County:  David Truitt

Dodge County:  Kimberly Avilez, Larry Buck, Callie Burnham, Alyssa Creech, Curtis Driver, Tina Foskey, Pamela Fountain, Benjamin Grafton, Danielle Harrelson, Karmen Heath, Vanessa Henley, Cheryl Hulette, Ikierae Mason, Lucia Mccoy, Zackary McLeod, Janet Moore, Brittany Poole, Katherine Prince, Steven Simmons, Taylor Smith, Erica Stidhum, Adam Trawick, Deanna Ussery, Brittany Webb

Emanuel County:  Constance Goble, Pamela Kirkland, Melissa McDaniel

Glascock County:  Michael Yawn

Hancock County:  Jessica Burton, Imanii Jones, Denise Lewis, Towada Lundy, Brenda Warren

Irwin County:  Jordan Bergeron

Jefferson County:  Shakayla Avery, Joseph Beggs, Janice Broadus, Kiara Brown, Willie Brown, Bennette Coxville, Theresa Cunningham, Freddie Fleming, James Flonnory, Benjamin Gordy, Thomas Harrison, Keith Heggs, Matthew Hobbs, William Johnson, Jaclyn Livesay, Joan Moss, Deanne Nelson, Bradley Norton, Derric Phillips, Shantavia Robinson, Micheline Scott, Susan Walden, James Walker

Johnson County:  Joshua Claxton, Tiffany Craven, Cathy Foskey, Katie Foskey, Matthew Lindsey, Brandi Sykes, Paula Underwood, Dylan Warnock, Sherlonda Wimbley

Laurens County:  Tevin Abrian, Cecila Adamson, Javin Allen, Shawnte Allen, Cala Alligood, Calandra Anderson, Loretha Barnes, Philisa Bell, Jessica Blackshear, Rachel Blount, Chantelle Bouyer, Tafine Braziel, Ambreia Brown, Tina Brown, Porsheia Burch, Henry Carter, Trevolis Coney, Eric Cook, Christopher Corbin, Brian Cosson, Darryl Crowder, Tindel Daniels, Tonya Daniels, James Darsey, Ranada Davis, Betty Denson, Danielle Dover, Tyril Edwards, Jessica Etheridge, William Fordham, India Foreman, Lesley Forte, Morgan Fowler, Caleb Gay, Courtney Glenn, Takeilla Glover, Jered Gore, Arteaka Green, Heather Griffin, Jamie Griner, Sharon Hall, Latonya Hampton, OSheda Hardwick, Heath Harrell, Eric Henry, Carla Hicks, Shakima Hill, Adrian Hodges, Brooks Holder, Ashley Holliman, Trista Holmes, Robert Holmes Jr, Tanika Humbert, JaQuay Jones, Vincent Jones, Addie Judd, Lorenza Kates, Mary Grace Kennedy, Avery Knight, Forrest Lane, Daniel Lawson, Josey Lee, Bridgett Lewis, Kimberly Lombardi, Jeremy Loyd, Milixa Loyd, Peyton Massey, April McTier, Kimberly Million, Asia Morris, Holly Mullis, Erica Murkerson, Christopher Newsome, Trent Norton, Amanda Noseworthy, Tabatha Oliver, John Pederson, Edwin Pierce, Rachel Platt, Wanda Plummer, Shenita Pooler, Rhonda Pope, Christy Porter, Talitha Quarterman, Martisa Quinn, Kenneth Rabun, Terri Ricks, Heidi Rios, Lyntrell Robinson, April Rogers, Xavias Rolison, LaShaunya Rollins, Anthony Rozier, Lotus Scott, Melissa Sharp, Jacob Simpson, Angela Skelly, Kip Skipper, Michael Smith, Quintez Smith, Nicole Snyder, Conswaila Spikes, Alexis Stanley, Gloria Steen, Lindsey Stewart, Jessica Street, Devin Stuckey, Lucinda Sumner, Heather Sutphin, Angela Tanner, Ronnette Terry, Cheryl Thigpen, Altanese Thomas, Ashleigh Thomas, Tammy Thomas, Codi Townsend, Savannah Venet, Korey Vickers, Carrie Wagner, Angela Walker, Jimmie Walker, Christa Waller, Nicole Washington, Donetrius Whipple, Jasmine Wicker, Sherry Wilburn, George Wild, Joshua Williams, Andrew Wilson, Heather Woodard, Kaysy Woodard, Constant Wright, Kandace Young

Monroe County:  Jessicca Williams

Pulaski County:  Denedra McDonald, Ashlee Merritt

Richmond County:  Chauncey Wilson

Telfair County:  Jeremy Bass, Jenna Brewer, Kimberly Brown, Michael Dykes, Sanbriget Ellis, Kayla Farrar, James Gorchess, Kasey Hamilton, Sarah Harrelson, William Hefton, Sherry Hollie, Aurtavia McRae, Cherry Mcrae, Bradley Owens, Shavana Robinson, Barbara Salazar, Yomoka Smith, Brylee Spires, Rebecca Yawn

Toombs County:  Randy Fisher, Cody Stonecypher

Treutlen County:  Sabrina Carvin, Tamara Cullens, Callie McLendon, DeMario Phillips, Tawanda Phillips, Elizabeth Pittman, Ciera Smith

Twiggs County:  Laura Johnson, Wanda Pope, Clint Sparks

Washington County:  Duane Austin, Erin Barker, Gabrielle Blount, Brittany Braddy, Jeremy Brantley, Jonathan Brown, Micah Brown, Julexus Burley, Cheryl Busby, Tina Butts, Robert Cheely, Alvin Cummings, Kendrick Davis, Kenneth Everett, Henry Farmer, Nictavious Freeman, Justin Hasty, Michael Jackson, Chakara James, Mario Johnson, Nakira Johnson, Shan'Zekia Kitchens, Shirl Lindsey, Deidre Logue, Ashley McKinley, Cara Mock, Joseph Mungin, Christopher Phillips, Jonathan Prosser, Tray Roberson, Mary Beth Rogers, Adrian Scott, Robiel Scott, William Sheppard, Douglas Sims, Gwendolyn Spencer, Dexter Stone, Chandra Tucker, Tonya Usry, Krystal Veal, Taylor Veal, Jaquana Warthen, Charlene Wiggins, Pamela Wiggins, Rodnicca Womble, Hong Xiang

Wheeler County:  Yvonne Rivers, Miranda Salinas, Jamie Van Meter

Wilkinson County:  Jonathon Andrews, Makaila Bowen, Wesley Shiver

Schools

Hancock Businesses